single

Rośliny doniczkowe we współczesnych wnętrzach - jak je do nich wprowadzić?

Nowoczesne wnętrza są zazwyczaj urządzone w tonie minimalizmu. Wprowadzenie do nich roślinności może mieć nie tylko zbawienny wpływ na jakość powietrza, ale także nadać aranżacji charakteru. Jak to jednak wykonać, aby nie zaburzyć koncepcji wnętrza? Co zrobić, aby roślinność i design tworzyły spójną całość? Podpowiadamy. 

Rośliny we wnętrzach jako osadzenie w trendach

Moda na styl eko jest bardzo mocno widoczna nie tylko w stylu życia, a więc między innymi sposobie żywienia, ale także coraz śmielej wkrada się ona do wnętrz naszych domów i mieszkań. Mowa nie tylko o wprowadzaniu do nich roślinności, ale także z wykorzystywania naturalnych materiałów w aranżacji czy wykończeniu danych pomieszczeń.

Rośliny we wnętrzach tworzą bardzo przytulny klimat w którym chce się odpocząć i nabrać sił do działania. Nie bez znaczenia pozostaje także ich akcent dekoracyjny, a ponadto zdrowotny. Udowodniono już, że rośliny w znacznym stopniu przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, a dokładnie mikroklimatu czy też oczyszczania z toksyn. Nie bez znaczenia pozostaje także ich regulacja wilgotności. Wprowadzając je do pomieszczenia wybierajmy raczej gatunki dość łatwe w uprawie, które dobrze czują się w mieszkaniu.

Jak eksponować rośliny doniczkowe w nowoczesnym mieszkaniu?

Odejście od tradycji w postaci rezygnacji ustawiania roślin na parapecie jest wręcz wskazane. Coraz więcej osób (oczywiście jeśli dany gatunek będzie dobrze się czuł w tym miejscu) decyduje się na postawienie kwiatów na przykład na komodzie, albo w sąsiedztwie kanapy. We wnętrzach urządzonych w duchu minimalistycznego podejścia do dekorowania przestrzeni idealnie sprawdzi się np. jeden okazały kwiat, który będzie przyciągał uwagę. Stanie się taką przysłowiową dekoracyjną wisienką na torcie. Alternatywą dla niego może okazać ustawiona symetrycznie kompozycja dwóch takich samych kwiatów w mniejszym rozmiarze.

W bardzo nowoczesnych wnętrzach okazale prezentują się kaskady kwiatowe, które tworzą różne gatunki roślin. Tutaj różnorodność jest jak najbardziej wskazana także pod względem ich wielkości. Dzięki temu uzyskamy taki efekt domowej dżungli.

Wybierając rośliny doniczkowe przede wszystkim kierujmy się tym, jakiej pielęgnacji wymagają i oceńmy czy jesteśmy w stanie jej sprostać. Nie bez znaczenia pozostają także warunki jakie mamy w mieszkaniu. Niektóre z roślin kochają słońce, inne świetnie czują się w półcieniu.

Artykuł partnera