single

Jak uprawiać i dbać o rośliny doniczkowe w domu?

Rośliny doniczkowe uprawiane w domu mogą być dekoracyjne, a także pozytywnie wpływać na nasze zdrowie.

Rośliny w domu - jak je uprawiać?

Wybierając roślinę do dekoracji wnętrza, należy zwrócić uwagę na warunki panujące w danym pomieszczeniu. Większość roślin w pomieszczeniach to rdzenni mieszkańcy tropików i subtropików. Rośliny do wzrostu potrzebują wysokich temperatur i wilgotności, a także dużo światła słonecznego. Ważne jest, aby dopasować roślinę do warunków świetlnych. Niektóre rośliny będą się dobrze rozwijać na parapecie na północy, podczas gdy inne będą się rozwijać w pobliżu okna skierowanego na południe. Większość roślin rozwija się w rozproszonym świetle.

Podlewanie roślin

Musimy zapewnić roślinie odpowiednią ilość wody, aby zaspokoić jej potrzeby. Najlepszym rozwiązaniem do podlewania roślin jest woda destylowana, która została doprowadzona do temperatury pokojowej. Woda jest niezbędna roślinie do wzrostu i rozwoju. Jednak zbyt duża ilość wody może być szkodliwa. Częstotliwość podlewania zależy od potrzeb rośliny, jej wielkości w doniczce i temperatury w pomieszczeniu. Im więcej liści ma roślina, tym szybciej transpiruje przez nie wodę. Wysoka temperatura i niska wilgotność w pomieszczeniu również powodują wzrost zapotrzebowania na wodę. Wylej wodę, która wycieka na spodek. Nadmierne podlewanie może spowodować gnicie korzeni. Na roślinie, która była nadmiernie podlewana, możesz zobaczyć wysuszone końcówki liści lub całe liście. Nadmierne podlewanie może również spowodować obumarcie rośliny. Ważne jest również, aby rozważyć porę dnia, w której podlewasz swoje rośliny. Najlepiej jest podlewać rośliny rano. Unikaj podlewania roślin, które znajdują się na parapecie, gdy słońce jest najjaśniejsze.

Nawozy do roślin doniczkowych

Wszystkie składniki odżywcze, których potrzebują rośliny, pochodzą z gleby. Rośliny doniczkowe mają tylko niewielką ilość gleby, dlatego ważne jest, aby dostarczyć im minerałów. Nawożenie musi być dostosowane do każdej grupy roślin, ponieważ mają one różne potrzeby. Najlepiej wybrać nawóz, który jest przeznaczony specjalnie dla danej rośliny. Storczyki potrzebują innego nawożenia niż paprocie, kaktusy. Zwróć uwagę na formę nawozu, a także na to, do jakiego typu jest przeznaczony. Nawozy płynne, które są przeznaczone dla określonej grupy roślin należy rozcieńczyć zgodnie z zaleceniami producenta. Taki nawóz daje szybkie efekty, takie jak lepsze wybarwienie na liściach czy więcej kwiatów. Poprawia również formę rośliny. W ten sam sposób działają również nawozy krystaliczne. Trzeba je rozpuścić w wodzie, a następnie podlać na roślinę. Nawozy te trzeba stosować regularnie, aby roślina miała stały dostęp do składników odżywczych i mogła prawidłowo rosnąć. Można również kupić nawozy w formie stałej. Nawozy długo działające są dostępne w postaci granulek, które można wymieszać z wierzchnią warstwą gleby w doniczce lub zastosować po przesadzeniu rośliny. Granulki nawozów długo działających mogą być sklejone w korki. Nawozy te uwalniają swoją zawartość pod wpływem temperatury i wody. Roślina może wchłaniać składniki odżywcze nawet do czterech miesięcy po zastosowaniu. Podobne działanie mogą mieć również pałeczki nawozowe, które są wzbogacone o środki przeciw szkodnikom roślin. Nawozy dolistne to kolejny sposób na dostarczenie roślinie składników mineralnych. Rozcieńczonym nawozem można spryskać rośliny, które zostały poddane moczeniu liści. Istnieją również chusteczki, które oprócz dostarczania składników odżywczych, utrzymują również czystość i zdrowie roślin. Alternatywą dla nawozów mineralnych mogą być nawozy organiczne. Najprostszy w użyciu jest biohumus. Po rozcieńczeniu stosuje się go do podlewania roślin. Można również wymieszać z wierzchnią warstwą gleby granulowane nawozy naturalne. Nawozy organiczne poprawiają strukturę gleby. Wszystkie nawozy stosuj zgodnie z instrukcją podaną przez producenta. Zbyt duża ilość nawozu może uszkodzić korzenie, liście lub nawet zabić roślinę. Należy również pamiętać, że zimą metabolizm roślin ulega spowolnieniu. Nawozy do zimowego dokarmiania roślin nie zawierają azotu (N), aby nie stymulować ich wzrostu. To głównie potas, fosfor i mikroelementy, które przyczyniają się do dobrej kondycji roślin doniczkowych.

Przesadzanie roślin

Przesadzanie roślin

Przesadzanie lub wymiana podłoża to ważny etap w domowej uprawie roślin doniczkowych. Liczba korzeni w podłożu wzrasta wraz ze wzrostem rośliny nad ziemią. Niewystarczająca ilość miejsca może zahamować wzrost rośliny lub nawet spowodować jej obumarcie. Przesadzanie najlepiej przeprowadzać wiosną. Rośliny wznawiają wtedy wzrost i lepiej znoszą takie zabiegi. Przesadzanie roślin kwitnących lub owocujących nie jest zalecane. Przed przesadzaniem należy przygotować dużą donicę. Najlepiej, aby była o 2 - 4 cm większa od poprzedniej doniczki. Ważne jest, aby dno miało otwory umożliwiające odpływ nadmiaru wody.

Podłoża dla roślin

Przygotuj doniczkę proporcjonalną do wielkości rośliny. Potrzebne będzie również podłoże odpowiednie dla rośliny oraz potłuczone doniczki, kamyczki lub keramzyt, które posłużą jako drenaż. Podczas przesadzania rośliny do podłoża można dodać hydrożel lub nawóz długo działający. Dzięki temu podłoże będzie dłużej utrzymywać wilgoć. Podlej roślinę przed przesadzeniem. Ułatwi to bezpieczne wyjęcie rośliny z doniczki. Wyprostuj korzenie, jeśli zauważysz, że korzenie rośliny są poskręcane. Odetnij uszkodzone lub uschnięte korzenie, które są zbyt długie. Wsyp do doniczki nowe podłoże po ułożeniu warstwy drenażowej. Posadź roślinę na tej samej wysokości, na której była wcześniej. Po posadzeniu podlej roślinę. Pomoże to wyeliminować przestrzenie powietrzne wokół korzenia. Nie należy nawozić roślin bezpośrednio po przesadzeniu. Odczekaj kilka tygodni na regenerację rośliny po zabiegu.

Czyszczenie i pielęgnacja liści

Rośliny rosnące w pomieszczeniach są pokryte kurzem. Kurz na liściach może sprawić, że rośliny wyglądają mniej atrakcyjnie i zmniejszyć ilość światła, które otrzymują, spowalniając fotosyntezę. Ważne jest, aby utrzymywać liście roślin w czystości. W zależności od rodzaju rośliny możemy użyć wilgotnej szmatki, albo chusteczek nasączonych nawozem. Zabieg ten nadaje się tylko dla roślin o dużych, błyszczących liściach. Rośliny o mniejszych liściach należy umieścić pod prysznicem. Pamiętajmy, aby używać delikatnego strumienia i nie przelewać doniczki. Niektóre rośliny nie będą tolerowały wody na swoich liściach. Rośliny te mają delikatne włoski zwane kutikulą. Użyj miękkiej szczotki, aby usunąć kurz z liści. Możesz użyć środka nabłyszczającego, aby wzmocnić efekt dekoracyjny na roślinach o dużych liściach.

Środek do polerowania liści

Ważne jest, aby podczas czyszczenia roślin usunąć wszelkie zwiędłe lub przekwitłe liście i łodygi. Czasem warto przyciąć roślinę, aby pobudzić ją do wzrostu lub zredukować zbyt ekstatyczne pędy. Łatwo jest wykryć ewentualne choroby lub szkodniki na roślinach doniczkowych podczas ich czyszczenia. Jeśli zauważycie, że coś "gryzie" wasze rośliny, odwiedźcie centrum ogrodnicze po produkty do zwalczania szkodników.

Dowiedz się więcej o chorobach roślin na stronie https://chorobyroslin.pl/szkodniki/maczniak-czyli-roslinny-koszmar/ikze_ypvj

Błędy w pielęgnacji roślin

Kluczem do dobrej pielęgnacji roślin jest regularność. Zapominanie o wykonywaniu pewnych zabiegów, takich jak podlewanie, może doprowadzić do śmierci rośliny. Nadgorliwość również może być szkodliwa dla roślin. Zbyt intensywne podlewanie może spowodować gnicie korzeni i w efekcie śmierć rośliny. Nadmierne nawożenie to kolejny częsty błąd popełniany w uprawie roślin. Nawóz może gromadzić się w niewielkich ilościach w glebie, powodując zasolenie podłoża. Ważne jest, aby przesadzić rośliny i ściśle przestrzegać dawkowania nawozu. Brak wilgotności w pomieszczeniu to kolejny grzech przeciwko roślinom.